Birçoğumuz torrent ile film indirmişizdir. Torrent ile indirdiğimiz çoğu filmde ise tabi ki Türkçe altyazı mevcut değildir. Peki doğru alt yazıyı nasıl bulacağız? Hangi alt yazı filmimize bire bir uyar? Doğru altyazıyı bulmayı ben de daha dün öğrendim. 2 filmde denedim. Gerçekten işe yaradı. Tesadüf mü bilemeyeceğim ama defalarca alt yazı indirip filme uyup uymadığını denemek yerine daha işe yarar bir yöntem gibi göründüğü aşikar.

Öncelikle altyazıları nereden indirebiliriz? Ben genellikle alt yazı indirme için Türkçe Altyazı isimli siteyi kullanıyorum.

Şimdi sıra geldi altyazıyı nasıl arayacağımıza ve neye göre arayacağımıza. Anlatımımı resimlerle desteklemeye çalışacağım. Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

  1. İlk önce alt yazı bulacağımız film dosyasını sağ tıklıyoruz, Özellikler’e giriyoruz. Orada Özet sekmesine tıklıyoruz.

    Film Özellikler

  2. Orada gördüğünüz Resim Kare Hızı kısmındaki değeri aklınıza yazıyorsunuz. Mesela yukarıdaki resimde 25 değerini görüyoruz. Alt yazı araması yaptığımızda karşımıza çıkan sonuçlar arasından FPS değeri filmimizin Resim Kare Hızına en yakın olan altyazıyı indiriyoruz. Örnek olarak alttaki resimde bir altyazı sitesinde yaptığım aramanın sonuçlarını işaretledim.

Gördüğünüz gibi, altyazı indirirken işaretlediğim şu 3 özellik önemlidir. Bunlar:

  1. Altyazı Dili: Dil önemlidir. Hangi dili anlıyorsak onu seçmeliyiz değil mi :)

  2. CD Sayısı: Mesela 2 CD’lik bir film varsa elinizde CD sayısı 2 olan bir altyazı indirmelisiniz. Tek dosya varsa 1.

  3. FPS Değeri: Filmimizin Resim Kare Hızı ile aynı olmalıdır. Eğer bilgisayarınızda bu değeri 23 olarak görüyorsanız altyazı olarak 23.976 olanı indirmelisiniz not olarak.