Fıkra Candır: İlk Android Uygulamam

Netmera‘da staja ve sonrasında da çalışmaya başladığımdan beri Android ile ilgileniyordum fakat bu Netmera test uygulamaları yazmaktan öteye geçmiyordu. Sürekli exception fırlatan tasarımı sadece butonlardan oluşan dandik uygulamaların artık ötesine geçmenin zamanı gelmişti. Birkaç günlük uğraşın ardından 14 Temmuz 2013 tarihinde Fıkra Candır‘ın ilk versiyonunu Google Play’e attım.

Bu uygulamayı geliştirirken de birçok konuda tecrübe edindim.

Öncelikle şüphesiz ki Android programlama konusunda oldukça yol kat ettim. Tasarım olarak da piyasadaki diğer fıkra uygulamalarının ötesinde bir uygulama çıkarmaktı hedefim ve sanırım bunu başarmak pek zor olmadı. Şu an hala önümde olan ve Fıkra Candır’dan daha fazla indirilmiş olan fıkra uygulamalarının tasarımlarına bakacak olursak neden bahsettiğimi daha iyi anlarsınız.

Netmera ile test uygulamaları yazmıştım bugüne kadar sadece. Netmera kullanımı konusunda da kendimi oldukça aştım. Netmera konusuna yazının ilerleyen paragraflarında değineceğim tekrar.

Web Crawling ve Java ile HTML işleme konularında da oldukça ilerledim bu uygulamayı geliştirirken. Uygulamanın çalışma mantığından bahsedeyim. Ben içerikleri çeşitli fıkra sitelerini dolaşıp fıkraları toplayarak elde ediyorum ve bunu uygulama kendisi yapmıyor. Kendi bilgisayarımda çalışan bir Java programı yardımıyla yapıyorum. Farklı kaynaklardan topladığım bu fıkraları Netmera’ya atıyorum ve uygulama da fıkraları Netmera üzerinden alıyor. Yani datayı internetten topladıktan sonra cloud üzerinden uygulamaya aktarmış oluyorum.

Web sitelerini dolaşıp fıkraları çektiğim küçük Java programcığım crawler4j kütüphanesini kullanarak, belirtilen kaynak sitedeki tüm adresleri geziyor. Onun görevi bir Google botu gibi o sitedeki tüm sayfaları gezmek ve adreslerini bana getirmek.

Daha sonra gelen bu adresleri jsoup kütüphanesi yardımıyla bilgisayara indiriyorum ve yine bu kütüphane yardımıyla o sayfaların içerisindeki HTML kodlarını yorumlayarak bana gereken yerleri (fıkranın kendisi, başlığı, kategorileri) ayırıyorum. Daha sonra bu alanları Netmera’ya atıyorum.

Uygulamada ayrıca Netmera’nın Push Notification ve gelişmiş istatistik servislerini de kullanıyorum. Ara sıra Push Notification servisi sayesinde kullanıcılarıma az okunmuş bir fıkrayı bildirim olarak gönderiyorum ve istatistik servisi sayesinde de attığım bu bildirimin uygulamanın kullanımını, günlük açılma sayısını nasıl etkilediğini gözlemliyorum.

Örneğin aşağıda Netmera’nın Overview sayfasındaki grafikten Push Notification ve Daily Active User eğrilerinin bir ekran görüntüsünü verdim:

Tabi ki bu daha bir hiç. İlerleyen zamanlarda uygulamamın çok daha fazla kullanıcısı olacağı konusunda ümitliyim ve bu grafikler de muazzam değerler gösterecektir o günler geldiğinde.

Yorumlar

  1. Tebrikler 😀
    uygulama içeriği/fıkralar ne kadar kötü olsa da uygulamanın kendisi ve netmera servisini çok iyi ve verimli kullanmışsın. Ne kadar iyi kullandığını bu tanıtım yazısından görüyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir