Format Alet Çantası

Format atmak bazen problemli, bozuk bir işletim sistemi için, bazen de çok tehlikeli ve temizlenemeyen bir virüs yemiş olan bir sistem için en etkili çözümlerden biridir. Ancak format attığımız zaman formattan önceki hiçbir programımız tekrar bilgisayarımızda yüklü olmayacak ve biz bunları tekrar yüklemeye karar verdiğimizde birkaç tanesini dalgınlıkla veya hatırlayamadığımız için unutacağız. Bu yüzden kendi bilgisayarıma her formattan sonra kesinlikle kurduğum programların bir listesini yapmak istiyorum buraya.

Not: Bazı programların düzgün çalışması için formattan sonra öncelikle driverlarınızı yüklemenizi tavsiye ederim.

Şimdi alet çantamıza bakalım neler varmış.

1) Antivirüs Programı
İyi bir antivirüs programı çoğu zaman sizi formattan döndürür. Ancak çok iyi bir antivirüs programı istiyorsanız birazcık parayı gözden çıkarmanız gerekecektir. Ben genelde ücretsiz antivirüs programları kullandığım için size de ücretsiz olan Avira Antivir Personal‘ı veya AVG Antivirüs Free‘yi önerebilirim. Eğer daha iyi bir koruma istiyorsanız, bir miktar parayı gözden çıkardıysanız size NOD32‘yi veya birçok kaynakta en iyi antivirüs olarak gösterilen Norton‘u tavsiye edebilirim.

2) Ofis Uygulamaları
Word, Excel, Powerpoint gibi programlardan en az birisini çoğumuz kullanıyoruzdur mutlaka. Bu yüzden ilk yüklenmesi gereken şeylerden birisi de Microsoft Office. Tabi alternatifi de var illa ki Microsoft Office değil, OpenOffice de işinizi rahatlıkla görebilir. Ayrıca OpenOffice açık kaynak kodlu ve de ücretsiz.

3) Multimedya Araçları
Multimedya bilgisayar üzerinde en çok kullandığımız veri türüdür diyebilirim sanırım. Müzik, Video ve Resimlerden bahsediyorum. Resimleri görüntülemek için pek araca ihtiyacımız olmuyor genellikle. Ama eğer resimleri düzenlemek istiyorsanız Adobe Photoshop yükleyebilirsiniz. PDF formatındaki dosyaları(Makale, E-Dergi, E-Kitap, Ders Notu vs.) açabilmek için de kaliteli bir pdf okuyucu programa ihtiyacınız olacaktır ki ben bunun için de Adobe Reader öneririm. Müziklerinizi en rahat Winamp ile dinleyebileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca Video dosyalarınızı izlemek için de size Gom Player‘i tavsiye ediyorum ve o programın üstüne başka program tanımadığımı belirtmek istiyorum.

4) Anlık Mesajlaşma Programları & Mail

Anlık mesajlaşma günümüzdeki en büyük ihtiyaçlardan birisi haline geldi ve haliyle birçok program türedi bu işlevi görmek için. En popüleri de Windows Live Messenger. Onun haricinde, Google Talk programı da birçok insanın anlık mesajlaşmada kullandığı bir programdır, bunu da eğer GMail kullanıyorsanız yükleyebilirsiniz. Ve eğer GMail kullanıyorsanız GMail Notifier programı ile anlık olarak mail kutunuzu takip edebilirsiniz.

5) Web Tarayıcılar
Eğer işletim sistemi olarak XP veya daha eski bir işletim sistemi yüklediyseniz bilgisayarınızda büyük ihtimalde varsayılan tarayıcı olarak İnternet Explorer 6 veya daha dandik bir web tarayıcı olacaktır. Bir tasarımcı gözüyle olaya baktığımızda insanların İnternet Explorer 6 ile internette dolaşıyor olması bizim için bir felakettir. Hem tasarımcıları zorlamamanız için, hem de internette daha rahat ve kaliteli dolaşabilmeniz için size Mozilla Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarını önerebilirim.

6) Arşiv Programları

Aslında başlarda anlatılması gereken programlar arşiv programları ama sonlara kaldı anlatım akışı içinde. Arşivler programların ve dosyaların toplu halde tek bir dosya halinde bulunması gibi birşeydir kendim tanımlayacak olursam. Windows buna sıkıştırılmış klasör der. İnternet üzerinden birşey indireceğiniz çoğu şey size sıkıştırılmış klasör olarak verilir. Sıkıştırılmış klasörleri açmak veya üzerlerinde değişiklik yapmak için kullanabileceğiniz birkaç program var. Bunların en iyisi bence Winrar. Çünkü neredeyse tüm arşiv biçimlerini tanıyor. Onun haricinde Winzip var yaygın kullanılan ancak onun da en son kullandığımda .rar uzantı desteği yoktu.

7) Sistem Araçları
Sistem araçları formattan sonrası için pek lazım olmasalar da ilerisinde çok işe yarayacaklardır. Çünkü bir sistem çalıştıkça arkasında gereksiz artık bırakır ve bunlar sisteme yük olurlar. Sistem aracı olarak söylemek istediğim ilk program Ashampoo WinOptimizer, bu program sisteminizi tarayarak artık ve işe yaramaz dosyaları siliyor, kayıt defterinizdeki kullanılmayan kayıtları temizliyor. Ayrıca sistem başlangıcında çalışacak dosyaları da düzenleyebiliyorsunuz bu program sayesinde. Bir başka sistem aracımız ise Revo Uninstaller. Bu araç bilgisayarımızdaki Program Ekle/Kaldır ile benzer işlev görmekte ama onun çok daha gelişmişi diyebilirim. Programı önce normal bir şekilde kaldırıyor, daha sonra sistemi tarayarak kayıt defterinde ve windows klasörlerindeki artıklarını temizliyor. Son olarak Auslogics Disk Defrag programından bahsetmek istiyorum. Bu program bildiğimiz hantal disk birleştirme işlemini o kadar hızlı bir şekilde yapıyor ki bazen diski birleştirmediğini düşünüyorsunuz. Şaka şaka, o kadar da hızlı değil, ama yine de hızlı. Kesinlikle disk birleştirmek için kullanılmalı diyorum.

8) Son olarak…
Son olarak kendi özel programlarınızı da unutmayın diyorum. Örneğin mp3 vesaire indirenler için paylaşım programları, Limewire ve Bearshare gibi, programlama yapanlar için derleyici programları, download ile çok içli dışlı olanlar için Flashget gibi indirme yöneticileri, İngilizce veya başka dillerle ilgili olanlar için sözlük progaramları, CD, DVD gibi multimedya araçlarına sürekli birşeyler yükleyen arkadaşlar için Nero benzeri programları, web tasarım ile uğraşanlar için Dreamweaver programı vs…

Aslında işini bilen çoğu insanın işine yaramayacak bir yazı oldu bu. Bu yazı sanırım daha çok bilgisayarla pek içli dışlı olmayan, bilgisayarını format atması için herhangi bir teknik servise veren ve geri aldığında lazım olacak çoğu programın yüklü olmadığını farkeden kullanıcıya yönelik.

Yorumlar

  1. sayın adminim elinize sağlık artık format atarken ne unuttum diye arkama döneceğimi sanmıyorum format bağımlısı biri olaraktan gözünün yaşına bakmayacam bilgisayarın:)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir