Klasör Sağ Tuş Menüsüne Buraya CMD Eklemek

Windows üzerinde çalışan programcı arkadaşlar bazı işlemler için kendilerine kolaylık sağlamak isteyebilirler. Mesela bir klasöre komut isteminde ulaşmak için cd komutu ile o klasörün adresini yazmak yerine, klasöre sağ tıklayıp “Buraya CMD” gibi bir komutu seçebilmeli insan. Bilgisayar mühendisliği öğrencisinin çok değerli proje zamanlarının cmd komutlarıyla uğraştırılarak harcanmaması lazım. O halde sağ tuş menümüze böyle bir kısayol ekleyelim ve kurtulalım.

Adım 1.
Başlat menüsündeki arama çubuğuna regedit yazıp enter’a basıyoruz. “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” isimli programın açılmış olması gerekiyor.

Adım 2.
Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde sol tarafta
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREClassesDirectoryshell
adresine gidiyoruz. Windows’a düzeltilemez hatalar vermenin mümkün olduğu kayıt defteri üzerinde değişiklik yapmadan önce kayıt defterinizin yedeğini almayı da unutmayın.

Adım 3.
shell klasörüne sağ tıklıyoruz ve Yeni->Anahtar diyerek shell klasörünün altında yeni bir klasör oluşmasını sağlıyoruz. Bu klasörümüzün adına BurayaCMD koyalım. Aslında itiraf etmek gerekirse isminin ne olduğu pek farketmiyor.

Adım 4.
Yarattığımız BurayaCMD isimli klasöre tıklıyoruz. Sağ tarafta göreceğimiz (Varsayılan) isimli değere çift tıklayalım ve açılan kutudaki “Değer Verisi” kutusuna “Buraya CMD” yazalım. Yada klasöre sağ tıkladığımız zaman orada yazmasını istediğiniz herhanbi bir komutu yazabilirsiniz. 3. ve 4. adımlarda yaptığımız değişiklikler şu şekilde görünüyor olmalı:

Adım 5.
Şimdi yarattığımız BurayaCMD klasörüne sağ tıklıyoruz ve Yeni->Anahtar diyerek onun altında da ismi “command” olan bir klasör yaratıyoruz. Bu klasröre tıklayıp, sağ tarafındaki (Varsayılan) isimli değere de çift tıkladıktan sonra açılan kutuya tırnak işaretleri olmadan “cmd.exe /k cd %1” yazıp Tamam diyoruz.

An itibariyle bitmiş olması lazım. Şimdi herhangi bir klasöre sağ tıkladığınız zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Buraya CMD seçeneğinin çıkması lazım ve tıklanılınca da komut isteminin o dizin ile başlaması gerekir.

Yorumlar

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir