Hani bazen sayfanıza kod yazmak istersiniz de o kod sayfada metin olarak görünmek yerine işlevsel olarak iş yapar. Yani siz sayfanızda <br/> kodunu yazmak istersiniz fakat sayfada <br/> olarak görünmez de alt satıra geçme işlevini gerçekleştirir. Bu durumda kodlarınızı çevirmeniz gerekir. Sizin yazdığınız kodları çevirmek için hazırlanmış çeşitli web siteleri var. Bunların en sağlam örneklerinden birisi de eblogtemplates‘in Blogger Adsense Code Converter‘ıdır.

Bu yazımızda, PHP ile kendi kod çevirmenimizi nasıl hazırlarız ona bakacağız, ki burda hazır yapılmışı var:

<style>
 body {text-align:center;}
 textarea {border:1px solid #999; width:400px; margin:5px auto;overflow:auto;resize:none;}
 p {border:1px solid #999;padding:5px; width:400px; margin:5px auto;overflow:auto;}
</style>

<form action="code_convert.php" method="post">
 <textarea cols="60" rows="10" name="normal" ></textarea>
 <br/>
 <input type="submit" name="conv" value="Convert!" />
</form>

<?php
if(isset($_POST['conv'])) {
 $normal = htmlspecialchars(htmlspecialchars($_POST['normal']));
 $degismis = nl2br(stripslashes($normal)); 

?>
 <p>Kodunuz: </p>
 <p>
  <code><?php echo $degismis; ?></code>
 </p>
<?php
}
?>

Şimdi, kodumuzu inceleyelim biraz. Formumuzu oluşturduk, formumuzdaki textarea elementi ile kullanıcıdan kodu alıyoruz. Gönder butonuna bastığı zaman PHP kodumuz çalışmaya başlıyor. PHP kodumuz gelen kodu $normal isimli değişkene içindeki özel html karakterlerini istediğimiz şekilde çevirip aktarıyor. Daha sonra bu çevirmeden kaynaklanan slash karakterlerini temizleyip veriyi $degismis isimli değişkene aktarıyor. Ve son olarak da ekrana yazıyor kodumuzun son halini.

Burada dikkat etmemiz gereken şey sayfayı code_convert.php ismiyle kaydetmek veya sayfayı hangi isimle kaydedersek o ismi <form action=“code_convert.php” method=“post”> kısmında action özelliğinin içerisine yazmak.