Thread Mantığı, Java Örnekleri
Nov 5, 2011
05:05
Thread Mantığı, Java Örnekleri

Thread programlamada iş parçacığı anlamına gelen bir kavram. Bir programın içerisinde aynı anda yapılması gereken birden fazla iş olduğu zaman Thread kullanmak artık Allah’ın emri olur. Mesela bir örnek verelim: Bir sohbet programı düşünün, msn, gtalk, skype, ya da her ne haltsa. Bu programda iki temel işlem vardır aynı anda yürüyen. Aslında onlarca farklı işlem vardır da iki tanesi çok önemlidir:

Okey Taş Sayma Yardımcısı
Oct 7, 2011
13:28
Okey Taş Sayma Yardımcısı

Javada yaptığım ufak bir programı sunmak isterim. Programı yapalı bayağı bir zaman oldu ama bloga yazmayı unutmuşum. Mynette okey oynarken puan arttırma işine çok takmıştım bir zamanlar ve oyunda atılan taşları aklımda tutabilmek için böyle bir program yazmayı düşünmüştüm.

PHP Post, Get ve Request Dizilerinde Çoklu Eleman Kontrolü
Aug 22, 2011
11:34
PHP Post, Get ve Request Dizilerinde Çoklu Eleman Kontrolü

PHP yazarken en çok vaktimizi alan şeylerden birisi formlardan gelen verileri doğrulamaktır. POST, GET veya REQUEST, veri hangi method ile geliyor olursa olsun, bizim kullanıcı bu alanı doldurmuş mu, veya veriyi gönderen sayfada böyle bir alan var mı diye kontrol etmemiz gerekir. Bunun için de gelmesi ihtimali olan her değişken için tek tek isset() methodunu kullanırız.

Sıralama Algoritmaları
Jul 29, 2011
23:58
Sıralama Algoritmaları

Selam gençler ve bilgisayar başındayken genç hissedebilenler. Bilgisayar ile ilgili uzun zamandır bir şeyler yazıp çizmemiştim. Ara sıra babam evde tatil yaparken başında durmak durumunda olduğum manavdan yazıyorum bu yazıyı.

Sedran Renamer Beta!
Feb 24, 2011
20:03
Sedran Renamer Beta!

Ciddi anlamda oturup uğraştığım ilk java programım Sedran Renamer’ın beta versiyonunu hazırladım. İlgilenenler bu linkten indirebilirler. Bu ne ki diyenler var gibi. Anlatalım o zaman.

Java'da Swing ile Basit Bir Pencere Yapalım
Feb 3, 2011
00:18
Java'da Swing ile Basit Bir Pencere Yapalım

O kadar java gördük belki birilerine bi faydamız dokunur. Haydi java’da swing kütüphanesinin ögelerini kullanarak basit bi pencere yapalım.

PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak - 2
Feb 2, 2011
18:15
PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak - 2

Şu yarım bıraktığımız işe devam edelim. İlk yazıda, PHP’de Checkbox’lar ile basit bir ekrana yazma uygulaması yapmıştık. Şimdi ise, bir MySQL tablosundaki kayıtları Checkbox’lar kullanarak toplu halde silme işlemini göstermeye çalışacağım.

PHP’de Bazı MySQL Veritabanı İşlemleri
Feb 2, 2011
09:02
PHP’de Bazı MySQL Veritabanı İşlemleri

PHP’de yeni başlayanların veya kısa bir süredir içinde olan çoğu kişinin dahi bildiği belli başlı MySQL işlemleri var. Bu yazı bunlar için değil, çünkü araştırırsanız bu işlemleri anlatan birçok Türkçe kaynak halihazırda var. O yüzden insert, into, select, delete, update gibi işlemlerden hiç bahsetmiyorum bile.

PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak
Aug 17, 2010
23:30
PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak

Şu günlerde PHP öğrenirken kendim yüzleşmiş olduğum sorunları yazıyorum. Şimdi anlatacağım olay mailbox veya bir siteye gönderilmiş mesajları toplu olarak onaylama tarzında kodlar geliştirirken çok işinize yarayacaktır eminim. Bu yazımı ikiye böleceğim, birinci parçasında basit olarak olayın mantığını kavramaya yönelik bir uygulama yazacağım. İkinci parçasında ise işin içinde MySQL da olacak. Haydi başlayalım.

PHP ile Code Converter Hazırlamak
Aug 17, 2010
16:20
PHP ile Code Converter Hazırlamak

Hani bazen sayfanıza kod yazmak istersiniz de o kod sayfada metin olarak görünmek yerine işlevsel olarak iş yapar. Yani siz sayfanızda <br/> kodunu yazmak istersiniz fakat sayfada <br/> olarak görünmez de alt satıra geçme işlevini gerçekleştirir. Bu durumda kodlarınızı çevirmeniz gerekir. Sizin yazdığınız kodları çevirmek için hazırlanmış çeşitli web siteleri var. Bunların en sağlam örneklerinden birisi de eblogtemplates‘in Blogger Adsense Code Converter‘ıdır.

PHP ile Bir Dizinin Ortalamasını Almak
Aug 16, 2010
00:54
PHP ile Bir Dizinin Ortalamasını Almak

Dün araştırdığım bir konuydu bu konu. Bu işlem için özel bir fonksiyon arıyordum ki, daha sonra bulduğum arama sonuçlarını incelediğimde kendi saflığıma güldüm. Ortalama işlemi basit bir for döngüsü ile yapılıyor aslında. Yazacağımız kodların mantığını düşünecek olursak, önce ortalamasını alacağınız dizinizi yazıyorsunuz, elemanları sayı olacak tabi.

FPS Değeri Nedir? Film İçin Doğru Altyazıyı Bulmak
Dec 28, 2009
15:05
FPS Değeri Nedir? Film İçin Doğru Altyazıyı Bulmak

Birçoğumuz torrent ile film indirmişizdir. Torrent ile indirdiğimiz çoğu filmde ise tabi ki Türkçe altyazı mevcut değildir. Peki doğru alt yazıyı nasıl bulacağız? Hangi alt yazı filmimize bire bir uyar? Doğru altyazıyı bulmayı ben de daha dün öğrendim. 2 filmde denedim. Gerçekten işe yaradı. Tesadüf mü bilemeyeceğim ama defalarca alt yazı indirip filme uyup uymadığını denemek yerine daha işe yarar bir yöntem gibi göründüğü aşikar.