Bitwise Operatörler
Bitwise Operatörler

Geçenlerde öğrendiğim ve bu döneme kadar daha önce hiç karşıma çıkmamış olan bit operatörlerini (Bitwise Operators) ve işlemlerini (Bitwise Operations), bir iki örnek üzerinde anlatmaya çalışacağım.

Thread Mantığı, Java Örnekleri
Thread Mantığı, Java Örnekleri

Thread programlamada iş parçacığı anlamına gelen bir kavram. Bir programın içerisinde aynı anda yapılması gereken birden fazla iş olduğu zaman Thread kullanmak artık Allah’ın emri olur. Mesela bir örnek verelim: Bir sohbet programı düşünün, msn, gtalk, skype, ya da her ne haltsa. Bu programda iki temel işlem vardır aynı anda yürüyen. Aslında onlarca farklı işlem vardır da iki tanesi çok önemlidir:

Okey Taş Sayma Yardımcısı
Okey Taş Sayma Yardımcısı

Javada yaptığım ufak bir programı sunmak isterim. Programı yapalı bayağı bir zaman oldu ama bloga yazmayı unutmuşum. Mynette okey oynarken puan arttırma işine çok takmıştım bir zamanlar ve oyunda atılan taşları aklımda tutabilmek için böyle bir program yazmayı düşünmüştüm.

PHP Post, Get ve Request Dizilerinde Çoklu Eleman Kontrolü
PHP Post, Get ve Request Dizilerinde Çoklu Eleman Kontrolü

PHP yazarken en çok vaktimizi alan şeylerden birisi formlardan gelen verileri doğrulamaktır. POST, GET veya REQUEST, veri hangi method ile geliyor olursa olsun, bizim kullanıcı bu alanı doldurmuş mu, veya veriyi gönderen sayfada böyle bir alan var mı diye kontrol etmemiz gerekir. Bunun için de gelmesi ihtimali olan her değişken için tek tek isset() methodunu kullanırız.

Sıralama Algoritmaları
Sıralama Algoritmaları

Selam gençler ve bilgisayar başındayken genç hissedebilenler. Bilgisayar ile ilgili uzun zamandır bir şeyler yazıp çizmemiştim. Ara sıra babam evde tatil yaparken başında durmak durumunda olduğum manavdan yazıyorum bu yazıyı.

Sedran Renamer Beta!
Sedran Renamer Beta!

Ciddi anlamda oturup uğraştığım ilk java programım Sedran Renamer’ın beta versiyonunu hazırladım. İlgilenenler bu linkten indirebilirler. Bu ne ki diyenler var gibi. Anlatalım o zaman.

Java'da Swing ile Basit Bir Pencere Yapalım
Java'da Swing ile Basit Bir Pencere Yapalım

O kadar java gördük belki birilerine bi faydamız dokunur. Haydi java’da swing kütüphanesinin ögelerini kullanarak basit bi pencere yapalım.

PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak - 2
PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak - 2

Şu yarım bıraktığımız işe devam edelim. İlk yazıda, PHP’de Checkbox’lar ile basit bir ekrana yazma uygulaması yapmıştık. Şimdi ise, bir MySQL tablosundaki kayıtları Checkbox’lar kullanarak toplu halde silme işlemini göstermeye çalışacağım.

PHP’de Bazı MySQL Veritabanı İşlemleri
PHP’de Bazı MySQL Veritabanı İşlemleri

PHP’de yeni başlayanların veya kısa bir süredir içinde olan çoğu kişinin dahi bildiği belli başlı MySQL işlemleri var. Bu yazı bunlar için değil, çünkü araştırırsanız bu işlemleri anlatan birçok Türkçe kaynak halihazırda var. O yüzden insert, into, select, delete, update gibi işlemlerden hiç bahsetmiyorum bile.

PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak
PHP'de Checkbox'lar ile İşlem Yapmak

Şu günlerde PHP öğrenirken kendim yüzleşmiş olduğum sorunları yazıyorum. Şimdi anlatacağım olay mailbox veya bir siteye gönderilmiş mesajları toplu olarak onaylama tarzında kodlar geliştirirken çok işinize yarayacaktır eminim. Bu yazımı ikiye böleceğim, birinci parçasında basit olarak olayın mantığını kavramaya yönelik bir uygulama yazacağım. İkinci parçasında ise işin içinde MySQL da olacak. Haydi başlayalım.