Builder Pattern Kullanarak Daha Temiz Kod Yazmak
Builder Pattern Kullanarak Daha Temiz Kod Yazmak

Yazılım geliştirirken sık sık onlarca parametre alan metodlar geliştirmek zorunda kalmışsınızdır. Eğer temiz kod yazma konusunda özen sahibiyseniz bu tarz metodlar yazmak sizi oldukça rahatsız etmiş ve zamanla çeşitli alternatif çözüm yolları edinmişsinizdir.

Bu yazıda bu soruna “Builder Pattern” kullanarak bir çözüm bulmaya çalışacağız. Bu yazıyı yazarken Uzi Landsmann‘ın blogunda yazdığı “Builder pattern with a twist” yazısından esinlendim. İngilizce ile aranız iyiyse o yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Shell Scripts: Case Komutu
Shell Scripts: Case Komutu

Linux Shell Script Geliştirmek diye başladığım yazı dizisinin bir diğer yazısında daha birlikteyiz. if/elif/else komutlarını sık sık kullanmaya başladığınızda farkedeceksiniz ki, bir çok zaman tek bir değişkenin değerini kontrol ediyoruz. Örneğin komut satırından gelen parametrenin değeri 1 ise şunu yap, 2 ise bunu yap, 3 ise başka birşey yap. Böyle tek bir değişkeni kontrol etmemiz gerektiğinde if/elif/else yazmak çok sıkıcı bir hale dönüşebiliyor. Peki değişkenin ismini sadece bir kere yazsak ve alabileceği her değer için sadece çalışacak kodları söylesek?

Bellek ve Disk İstatistiklerini Gösteren Shell Script Geliştirelim
Bellek ve Disk İstatistiklerini Gösteren Shell Script Geliştirelim

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda, shell script yazma konusunda geliştirdiğimiz becerileri, bir takım linux komutlarını ve özelliklerini kullanarak basit bir program yazacağız. Bu program, format edilmiş bir şekilde bellekteki ve sabit disklerimizdeki boş alanı gösterecek. Bu yazıyı bazı komutların üzerinde durmak istediğim için adım adım yazacağım. Öncelikle kemerlerimizi bağlıyoruz.

Shell Scripts: if / elif / else
Shell Scripts: if / elif / else

Merhaba arkadaşlar. Linux Shell Script Geliştirmek diye başladığım yazı dizisinin bir diğer yazısında daha birlikteyiz. Yavaş yavaş daha akıllı programlar yazar hale gelmeye başlıyoruz. Bir önceki yazımda, while ve until döngülerini görmüştük. Bu yazıda da programlamanın olmazsa olmazlarından, if (eğer) komutunu inceleyeceğiz.

Shell Scripts: While ve Until Döngüleri
Shell Scripts: While ve Until Döngüleri

Merhaba arkadaşlar. Linux Shell Script Geliştirmek diye başladığım yazı dizisinin bir diğer yazısında daha birlikteyiz. Şimdiye kadar konuyla ilgili yazdığım yazılardan iyi bir döngü yazmaya yetecek donanımı edindik. Edindik diyorum, çünkü ben de yazarak öğreniyor, öğrenerek yazıyorum. Şimdi de while ve until döngülerinin ne olduklarına ve nasıl kullanıldıklarına bakalım.

Shell Scripts: Aritmetik İşlemler
Shell Scripts: Aritmetik İşlemler

Merhaba arkadaşlar. Linux Shell Script Geliştirmek diye başladığım yazı dizisinin bir diğer yazısında daha birlikteyiz. Aritmetik programlamanın olmazsa olmazlarındandır. Sonuçta iki sayıyı toplayamıyorsak, neden kod yazalım değil mi? Shell script geliştirirken de bir takım matematiksel işlemlere ihtiyaç duyacağız. Bu yazıda, bazı matematiksel işlemleri nasıl yapacağımızı göreceğiz.

Shell Scripts: Program Argümanlarını Okumak
Shell Scripts: Program Argümanlarını Okumak

Merhaba arkadaşlar. Linux Shell Script Geliştirmek diye başladığım yazı dizisinin bir diğer yazısında daha birlikteyiz. Bu yazıda, program argümanlarını okumayı göreceğiz.

Linux Shell Script Geliştirmek: Değişkenler
Linux Shell Script Geliştirmek: Değişkenler

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki yazımda, shell script geliştirmek konusuna kabaca giriş yapmıştık. Bu yazıda da, değişken tanımlama konusuna değineceğim.

Linux Shell Script Geliştirmek
Linux Shell Script Geliştirmek

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda basitçe linux işletim sisteminde shell script geliştirmeyi anlatmaya çalışacağım. Bu içeriği tek bir yazı olarak yazmayı düşünüyordum fakat o kadar uzadı ki, sonunda parçalara bölmeye karar verdim. Bu ilk yazımda, ilk shell scriptimizi yazarak başlayacağız. Daha sonraki konulara yine bu yazıdan linkler vereceğim.

Java'da Timer ve TimerTask Sınıflarının Kullanımı
Java'da Timer ve TimerTask Sınıflarının Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Java’daki Timer ve TimerTask sınıflarının kullanımından bahsedeceğim. Bu sınıfların ne gibi dertlerimize derman olduğunu kısaca anlatmaya çalışacağım ve nacizene birkaç örnek uygulama göstereceğim. Öncelikle kemerlerimizi bağlayalım.